بخاری تابشی | بخاری تابشی گرماتاب

بخاری تابشی

بخاری تابشی که در ایران با عنوان گرماتاب شناخته می شوند، امروزه به عنوان یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین سامانه های گرمایشی جهت گرمایش کلیه فضاهای با ارتفاع بالای ۳ متر نظیر انواع سالنهای بزرگ صنعتی، انبارها، مرغداریها، گلخانه ها، تعمیرگاههای خودرو، آشیانه های هواپیما، فضاهای ورزشی، فضاهای نمایشگاهی و همچنین انواع فضاهای بدون حصار نظیر باراندازها، مصلی ها و پارکینگهای خودرو و … شناخته میشوند.

مزایای بخاری تابشی گرماتاب

حذف موتورخانه مرکزی

فضای اشغال شده توسط تجهیزات و تأسیسات سامانه های گرمایش هوای گرم شامل: موتورخانه، شبکه لوله ها و کانالهای انتقال هوای گرم و…  به مراتب بیشتر از سامانه های بخاری تابشی می باشد. ابعاد تجهیزات سامانه های گرمایش تابشی عموماً کوچکتر بوده و از سوی دیگر با نصب آن در سقف یا روی دیوار، فضای مفید و قابل استفاده داخل سالن اشغال نخواهد شد. بدیهی است به کارگیری این سامانه تأثیر به سزایی در کاهش هزینه لازم برای تخصیص فضای مورد نیاز جهت تأسیسات یاد شده را در پی خواهد داشت. افزون بر این، حذف موتورخانه و تجهیزات آن، نصب و اجرای تأسیسات گرمایشی سالن را سرعت خواهد بخشید. از سوی دیگر با حذف موتورخانه مرکزی، تلفات حرارتی داخل موتورخانه که حداقل ۵ درصد مجموع اتلاف حرارتی را شامل میشود، به همراه اتلاف مسیر انتقال سیال واسطه تا سالن حدود ۱۵ الی۴۰درصد مجموع اتلاف حرارتی حذف میشود.

سادگی راهبری و نگهداری گرماتاب

سامانه های بخاری تابشی هرچند از فناوری پیشرفته تری نسبت به سامانه های گرمایش هوای گرم بهره می برند، با وجود این ساختار آنها از پیچیدگی کمتری برخوردار میباشد. به همین دلیل، تعمیر و نگهداری آن در مقایسه با سامانه گرمایش هوای گرم که شامل تأسیسات حجیم و پیچیده بخار و آب، شبکه کانالهای هوا، لوله ها و … است، بسیار ساده تر است و در نتیجه هزینه کمتری را نیز در پی خواهد داشت. ساختمان سامانه های گرمایش تابشی از اجزای بسیار کمتری نسبت به سامانه های گرمایش هوای گرم برخوردار است و تنها بخش متحرک در آنها فن مکنده میباشد؛ به همین لحاظ عملکرد این سامانه ها با فرسودگی کمتری نیز همراه است که این امر طول عمر دستگاه را افزایش میدهد؛ از سوی دیگر در صورت از کار افتادن بخشی از سامانه گرمایش تابشی، تعمیر یا تعویض قطعات مربوط به آن بخش با هزینه کمتر انجام میگیرد. مستقل بودن سامانه های گرمایش تابشی نسبت به یکدیگر، هزینه نصب و راه اندازی آنها را نیز به طور چشمگیری کاهش می دهد و مدت زمان لازم بدین منظور را به حداقل میرساند.

حفظ سلامت محیط

سامانه های گرمایش حرارت مرکزی به دلیل ضرورت استفاده از شبکه کانالهای انتقال هوای گرم یا کنوکتورهای فندار نظیر یونیت هیتر، همواره موجب جابجایی ذرات ریز معلق در هوا و رشد و پراکندگی موجودات زنده میکروسکوپی در فضای داخل ساختمان می گردند؛ در حالی که در گرمایش تابشی چنین مشکلی ایجاد نخواهد شد. ضمن آنکه تولید و توزیع گرمای مورد نیاز در این روش با کمترین میزان تولید صدا صورت میگیرد و نیز مشکل سرعت جریان هوای گرم دریچه های توزیع که در سامانه های حرارت مرکزی امری اجتناب ناپذیر است، منتفی میشود. بدین ترتیب سامانه های بخاری تابشی نسبت به سایر سامانه های گرمایشی، هوای سالمتری را تامین می کند. این امر به افزایش بهره وری کار کارکنان واحدهای صنعتی و تجاری میانجامد. حتی صرفنظر از مسئله بهره وری انرژی، تامین گرمایش سالم و حفظ کیفیت هوا متناسب با استانداردهای مورد نیاز برخی صنایع خاص همچون داروسازی، صنایع غذایی، کارگاه های رنگ، مرغداریها و … ضرورت استفاده از سامانه های گرمایش تابشی متناسب را نشان میدهد.

مستقل بودن هر سامانه

در گرماتاب های تک مشعلی، هر یک از دستگاه های گرمایش تابشی به صورت مستقل عمل می کند. این امر از یک سو موجب میشود تا نقص احتمالی عملکرد یک واحد تاثیری در عملکرد واحدهای دیگر نداشته باشد و از سوی دیگر تأمین و توزیع انرژی گرمایی بر حسب نیاز و تصمیم مدیران واحدهای صنعتی و تجاری، متناسب با نیاز فصل از انعطافپذیری بیشتری برخوردار گردد.

 

کاهش مشکلات  جانبی

در سامانه های گرمایش تابشی، مشکلات متداول مرتبط با تأسیسات جانبی سامانه های گرمایش حرارت مرکزی مانند سختی آب، یخزدگی لوله ها، نشتی لوله ها و کانالها، عایقکاری و غیره وجود نداشته و از این نظر نیز خسارتی متوجه سامانه گرمایش تابشی نمی شود مانند ترکیدگی لوله ها و انواع نشتی ها

 

کاهش اثرات زیست محیطی

سامانه های گرمایش تابشی به سه دلیل عمده اثرات منفی کمتری روی محیط زیست دارند:

· مصرف کمتر سوخت به ازای واحد سطح تحت گرمایش

· راندمان احتراق بالاتر نسبت به سایر سامانه ها که منجر به کاهش آلودگی CO ، xNO و … میگردد.

· تخلیه هوا و محصولات احتراق با دمای کمتر در جو کره زمین که در نتیجه تأثیر کمتری بر افزایش آنتروپی کره زمین خواهد داشت.

 

گرماتاب مدل UT

با توان تابش زیاد جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع بلند

جدول گرماتاب

گرماتاب مدل خطی SL

با طول بلند جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع کم

جدول گرماتاب

 

گرماتاب