گرمایش تشعشعی

گرمایش تشعشعی

در سال ۱۸۰۰ میلادی برای اولین بار امواج مادون قرمز را کشف کرد. وی Wm Hershel به کمک منشور تجزیه نور و یک دماسنج متوجه شد که حرکت دماسنج از طرف طیف آبی به طرف طیف قرمز و زیر قرمز افزایش دما را نشان می دهد. بعدها مشخص شد که (بیش از ۵۰ % از انرژی Robert . به زمین منتقل می شود ( Infra-Red خورشید در طیف قرمز و زیر آن (مادون قرمز برای اولین بار به عنوان پیشگام و مبتکر تولید امواج مادون قرمز را شبیه سازی کرد وی در Gordon اواخر سال ۱۹۵۰ میلادی با سوزاندن گاز درون لوله ای مخصوص، اصول کلی گرمایشی تابشی را به دست آورد. استفان به صورت تجربی و بولتزمن از نظر تئوری قوانین انتقال حرارت تابشی را به دست آوردند. آنها ثابت کردند که میزان انرژی حرارتی منتقل شونده از سطح گرمتر با توان چهارم درجه حرارت مطلق (درجه حرارت کلوین) سطح گرم، رابطه مستقیم دارد. در این روش کمترین مقدار انرژی حرارتی به هوا (که کمترین چگالی را دارد) منتقل می شود و اجسام با چگالی بیشتر، (جرم ساختمان، ماشین آلات، خطوط مونتاژ و اشخاص) بیشترین انرژی حرارتی را دریافت میکنند. این مورد یکی از مزایای گرمایش تشعشعی است.

گرمایش تشعشعی

تیرگی رنگ اجسام نیز موجب جذب انرژی بیشتر می گردد. چرخه کار بدین صورت است که ابتدا انرژی سوخت به امواج الکترومانیتیک تبدیل می شود، و این امواج پس از برخورد با سطوح مقابل به گرما تبدیل می گردند. در این روش امکان کنترل و جهت دهی به مسیر امواجی حرارتی وجود دارد. همچنین مناطقی را که نیاز به گرمایش ندارند می توان از دید امواج حرارتی خارج نمود به عبارت روشن تر، انرژی حرارتی صرف محیط های ناخواسته نخواهد شد. همچنین چرخش غیر ضروری هوا به حداقل می رسد و امکان تعبیه دستگاه در بالاترین نقاط (و دور از دسترس پرسنل) وجود دارد. علیرغم امکان نصب دستگاه در بالاترین نقاط زیر سقف، حرارت در کف و نقاط نزدیک به کف تحویل داده می شود. به طور کلی مزایای سیستم گرمایش تابشی را می توان به شرح زیر دسته بندی نمود:

 1. کاهش مصرف سوخت به کمتر از نصف
 2. کاهش مصرف برق گرمایش تا یک دهم
 3. امکان نصب و راه اندازی سریع
 4. امکان منطقه بندی حرارتی بدون نیاز به تیغه بندی
 5. پاسخ فوری به نیاز گرمایش (کمتر از چند دقیقه)
 6. امکان خاموش نمودن در زمان تعطیلی
 7. امکان تأمین گرمایش فضاهای خاص (سایبان ها، رواق ها، مساجد، مصلی ها و فضاهای بدون دیوار)
 8. عدم چرخاندن غیر ضروری هوا
 9. امکان تهویه (تعویض هوا) بیشتر بدون اتلاف زیاد انرژی
 10. بازده بسیار بالای حرارتی
 11. سایر مزایای زیست محیطی و نیز اثرات مثبت در فضاهاى خاص (کاهش رطوبت کف آشیانه های مرغداری، جلوگیری از زنگ زدگی در فولاد و غیره …)

با توجه به مزایای ذکر شده در فوق در مجموع می توان با اطمینان گفت که استفاده از فن آوری جدید گرمایش تابشی ( گرمایش تشعشعی ) راهکار واقعی بهینه سازی انرژی حرارتی در کارخانجات بزرگ صنعتی و سالنهای بزرگ تجاری نظیر، آشیانه های هواپیما، ایستگاههای مترو و سالن های تعمیرات واگن، کارخانجات بزرگ خودروسازی و فولاد سازی و سایر کارخانجات صنعتی، انبارهای عمومی، فضاهای مذهبی، سالنهای ورزش، مرغداری ها، گلخانه های صنعتی و غیره می باشد.

گرماتاب مدل UT

با توان تابش زیاد جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع بلند

جدول گرماتاب

گرماتاب مدل خطی SL

با طول بلند جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع کم

جدول گرماتاب

 

گرماتاب