گرمایش فضای باز و گرمایش رستوران ها

امروزه یکی از مسائل مهم در صنعت تاسیسات، تامین گرمایش فضای باز مختلف مانند رستوران ، تراس، آلاچیق، روف گاردن، پیاده رو و فضای باز ورودی سالنها و غیره می باشد. در بخاری های زمینی به علت گرمایش مستقیم هوای محیط، نه تنها آستفاده از این بخاری ها مقرون به صرفه نیست بلکه هیچ کنترلی بر سمت و سوی حرکت جریان هوای گرم وجود ندارد و وزش باد در آن نقشی تعیین کننده ای دارد که این مسئله باعث تشدید عدم یکنواختی گرمایش در فضای باز می شود. با این اوصاف به منظور تامین گرمایش در فضای باز بایستی از سیستمی استفاده شود تا همانند خورشید، گرما را به صورت امواج تابشی به سطح بدن افراد و اجسام منتقل نماید. دستگاه گرماتاب با استفاده از گرمای حاصل از احتراق سوخت و انتقال آن به سطح تابشی منحصر به فرد (لوله آتشخوار با رنگ نسوز سیاه و دمای بالا) امواج تابشی مادون قرمز را به سطح بدن افراد منتقل کرده و آن را گرم می نماید.

گرمایش فضای باز و رستوران ها

معمولاً درگرمایش فضای باز دستگاه گرماتاب در ارتفاع پایین تری نسبت به فضاهای بسته نصب شده تا بتواند شرایط ایجاد شده در سطوح را به شرایط آسایش حرارتی نزدیک نماید.

دستگاه گرماتاب در فضای باز پس از مدت زمان اندکی، تعادل حرارتی را بین (دستگاه و سطح بدن افراد)، (دستگاه و محیط اطراف)، (سطح بدن افراد و محیط اطراف) برقرار نموده و فرد قرار گرفته در محدوده چتر حرارتی دستگاه گرماتاب، شرایط آسایش حرارتی را احساس خواهد کرد. در حالیکه در بخاری های زمینی به علت پخش هوای گرم شده در محیط کاملاً باز، هیچ گاه شرایط تعادل حرارتی و در نتیجه آسایش حرارتی برای فرد ایجاد نخواهد شد.

از آنجائیکه عمدتاً مکان های فضای باز مساحت کمتر داشته و لوکس می باشند، بخاری های زمینی علاوه بر جاگیر بودن با معماری آن مکان هم تناسب چندانی برقرار نخواهد کرد. در صورتی که در بخاری تابشی گرماتاب، به هیچ عنوان فضای فیزیکی اشغال نکرده و در ارتفاع نصب می گردد. تامین گرمایش فضای باز مطلوب در مکانهای تجاری از جمله رستورانها، موجب رونق کسب و کار شده و آسایش دمایی مشتریانی که مایل به صرف غذا در فضای باز می باشد را امکان پذیر می نماید.

مزایای گرماتاب

واژه گرماتاب نام فارسی Radiant Heater است. در این دستگاه گاز طبیعی توسط مشعل مخصوص، درون لوله ای با ضریب تابش زیاد می سوزد. حرارت ایجاد شده به امواج مادون قرمز تبدیل شده و بوسیله سطوح منعکس کننده (Reflector) که بشکل ذوزنقه در قسمت بالای دستگاه قرار گرفته، به نقاط مورد نظر می تابد. این امواج بنا بر خاصیت خود در اثر برخورد به گرما تبدیل شده و احساس بسیار مطلوبی نظیر حرارت خورشید در انسان ایجاد می کند. قسمتهای اصلی این دستگاه شامل مشعل مخصوص تابشی، لوله‌های تابشی، رفلکتور و فن می‌باشد. به این فرآیند گرمایش تابشی نیز می گویند.  شرکت ایران مشعل تحت لیسانس کمپانی اروپایی امبیراد در سالهای اخیر موفق به اجرای پروژه‌های متعددی در سطح کشور گردیده است. در دستگاه‌های تولیدی این شرکت اکثر قطعات مشعل از کشور انگلیس و ایتالیا تأمین شده و با تکنولوژی اروپا مطابق با استاندارد اروپایی BS EN416-1:1999 تولید می‌گردد. همچنین لوله‌های تابشی از آلیاژ مخصوص استیل با رنگ مخصوص با ضریب تابشی بالا تولید می‌شود. رفلکتورهای دستگاه از جنس استنلس استیل بگیر ساخته می‌شود و فن دستگاه با الکتروموتور ایتالیایی و پروانه مخصوص تولید و فشار استاتیک و دبی مناسب جهت احتراق با راندمان بالا را فراهم می‌سازد.

گرماتاب مدل UT

با توان تابش زیاد جهت گرمایش فضای باز با ارتفاع بلند

جدول گرماتاب

گارد محافظ گرماتابگارد مشبک گالوانیزه جهت زیبایی و حفاظت لوله

گرماتاب مدل خطی SL

با طول بلند جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع کم

جدول گرماتاب

کاهش حدوداً %۵۰مصرف سوخت و ۹۰%مصرف برق مهمترین مزیت دستگاه گرماتاب نسبت به سایر سیستم های گرمایشی متداول می باشد

گرماتاب